x
Belki de Geleceğimizi Anlatan Metaverse Kitapları

Belki de Geleceğimizi Anlatan Metaverse Kitapları

Metaverse” terimiyle karşılaşmadan internette gezinmek çok zor hale geldi. Özellikle Facebook'un, kendisini Meta olarak yapmasından sonra. Bu haberimizde metaverse anlatan kitapları beraber inceleyeceğiz. İşte metaverse ile ilgili kitaplar.

- Snow Crash

Snow Crash'i metaverse içeren herhangi bir kurgu listesinden çıkaramazsınız.Nedeni ise basit, metaverse terimini icat eden kitap budur.
Bu kitap, bir pizza "teslimatçısı" - ve elit bir hacker olan - Hiro Protagonist'in, metaverse kullanıcılarına bulaşabilen ve gerçek hayatta beyin hasarına neden olabilen bazı kötü niyetli kötü amaçlı yazılımların gizemini çözerken maceralarını takip ediyor. Tüm bilim kurgunun en iyi açılış sahnelerinden birine sahip ve ilk birkaç sayfada bağımlısı olacaksınız.

Yazar: Neal Stephenson

- Otherland

Otherland, hayali bir metaverse ile heyecan verici bir maceradır: sizi yeni, korkutucu ve harika yerlere ve ayrıca “Alice Harikalar Diyarında”, Orta Dünya ve Jurassic Park gibi tanıdık yerlere götürür. Hikaye, bu sanal dünyalara kilitlenen çocukların kötü durumunu araştıran dört büyük kitapta anlatılıyor.

Yazar: Tad Williams

- Rainbow ends 

Gelişen tıp teknolojisinin yardımıyla Alzheimer hastalığını atlatan Robert Gu; teknofobik yapısıyla çelişen, çevresindeki neredeyse tüm nesnelerin birbiriyle iletişim kurduğu bir dünyaya uyum sağlamak zorunda kalmıştır. Artırılmış gerçeklik (AR) ögelerinin sıkça kullanıldığı romanda yaygın bilişimin insan yaşamı üzerindeki etkilerine odaklanılmakta; teknolojik değişim hızının toplumu nasıl etkileyeceği araştıılrmaktadır.

Yazar: Vernor Vinge

- Daemon

Matthew Sobol, efsanevi bir bilgisayar oyunu tasarımcısıydı. Yarım düzine popüler çevrimiçi oyunun arkasındaki milyarder oyun mimarının zamansız ölümü, dünyadaki milyonarca oyuncuyu derinden üzmüştü. Ancak ölümünden bahsedenler yalnızca Sobol'un hayranları değildi. Ölüm ilanı çevrimiçi ortamlarda yayınlandığında, daha önce uyku halinde olan bir hayalet etkinleşerek Sobol'un ardında bıraktığı birbirine bağlı, hiper etkin bir dünyanın varlığını ortaya çıkarabilecek olaylar zincirini başlattı.

Kitap bilgisayar korsanlığı, yapay zeka, kriptografi, haber kazıma, uzaktan kontrol ve bir makine zekasının paraya ve güce erişimi olması durumunda meydana gelebilecek insan manipülasyonunu içeriyor.

Yazar: Daniel Suarez

- Neuromancer

Cyber-punk'ın popüler kültürde yer edinmesinin ve gündelik hayata girmesinin öncüsü William Gibson'ın ilk romanı 1984'de yayınlanan Neuromancer'dir. Kitap, teknolojinin akıllara zarar bir biçimde ve hızda ilerlemesinin ürkütücülüğünü kabul etmekle beraber, teknolojiye de kurtarıcıymış gözüyle bakar. Yüksek teknolojiyle donatılmış aynı zamanda çökmekte olan bakımsız kent panaromaları, cyborglar, androidler, uyuşturucu,hackerlar.. Kısaca Tekno Anarşizim...

Yapay zeka, bilgisayar korsanlığı, simüle edilmiş karakterler, sinirsel yukarı bağlantılar, sibernetik geliştirmeler ve siberpunk için temel oluşturan diğer tüm materyalleri içeren ilgi çekici bir hikayenin keyfini çıkarmak için Neuromancer'i okuyabilirsiniz..

Yazar: William Gibson

- Lexicon

Lexicon, nadir bir dil sistemi ile insan zihnini kontrol edebilen, manipüle edebilen ve değiştirebilen gizli bir şairler topluluğunu sergiliyor. Kitapta, kelimelerin insan zihnini ve içgüdülerini tamamen değiştirebildiği bir dünyada, AR, VR ve AI'nın günümüz toplumu üzerindeki etkisiyle ilişkilendirmek ise oldukça ilginç.

Yazar: Max Barry

- Ready Player One

Ernest Cline'ın metaverse'e ilişkin vizyonu, tek bir yönetim tarafından kontrol edilen bir vizyondur - Snow Crash'in metaverse'inden daha merkezidir. Bu, ummamız gereken metaverse'nin tam zıttı. Yine de eğlenceli bir sayfa çevirici ve roman, tasavvur ettiği bazı deneyimlerle size ilham verebilir. Aynı zamanda metaverse denilince akla gelen ilk filmlerden olan Ready Player One filminin de esinleniş noktası bu kitaptır.

Yazar: Ernest Cline

Bobiverse

Metaverse dozunuzla uzay keşfini yan yana koyan temalardan hoşlanıyorsanız, Bobiverse sizi hayal kırıklığına uğratmaz. Kriyojenik olarak korunmuş bir yazılım girişimcisinin bilincini, uzayı keşfetmek ve kolonileştirmek için kullanılan bir Von Neumann sondasına indirdiği bir gelecekle ilgilenir. Yapay zeka, bilinç, VR, simülasyon ve metaverse ile ilgili diğer birçok konu ana temalardır. Geleceğe dair hafif yürekli ama akıllara durgunluk veren bir keşif.

Yazar: Dennis Taylor