x
İleride Hayatımızın Nasıl Olacağına Dair İpuçları Alabileceğimiz Metaverse Filmleri

İleride Hayatımızın Nasıl Olacağına Dair İpuçları Alabileceğimiz Metaverse Filmleri

Metaverse, Mark Zuckerberg'in şirketi Facebook'un Meta ile değiştirmesiyle duyulsa da bu gelişmeler yıllar önce pek çok filmle haber verildi.Bu haberde metaverse anlatan filmler inceleyeğiz. İşte sizin için derlenen metaverse ile ilgili filmler...

1) Ready Player One

 

 • Yönetmen: Steven Spielberg
 • Türü: Bilim kurgu ve macera
 • IMDb puanı: 7,4

Ready Player One filmi, ailesini küçük yaşta kaybeden Wade Watts‘ın hayatına odaklanıyor. Gerçek hayattaki sıkıntılarıyla yüzleşmek istemeyen adam, vaktinin çoğunu The Oasis isimli bir oyun evreninde geçiriyor. Watts, bu evrende, oyunun milyoner kurucusunun servetini arayışa çıkıyor. Tye Sheridan ve Olivia Cooke‘nin başrollerini paylaştığı yapım, metaverse konusunu başarılı şekilde izleyicilere yansıtıyor.

2)Tron serisi

 • Yönetmen: Steven Lisberger
 • Türü: Aksiyon ve Bilim Kurgu
 • IMDb puanı: 6,8

Video oyunları tasarlayıp programlayan Kevin, patronun kendi işlerini çaldığını ispatlamaya çalışırken kendi yazdığı programın içinde esir olur. Burada tüm program ve prosedürler kişilik kazanmıştır. Programcı ve kullanıcılar ise adeta tanrısal varlıklar gibi görülmektedir.

3)Gamer

 • Yönetmenler: Mark Neveldine, Brian Taylor
 • Türü: Aksiyon ve bilim kurgu
 • IMDb puanı: 5,8

Ken Castle adlı bir milyarder, oldukça tartışmalı bir oyun türüne imza atar. Slayers adlı bu yeni biçim, insanların içindeki kötülükleri tüm dünyanın gözleri önüne sermesine yardımcı olur. Artık korkunç bir boyuta uzanan bu online oyun, insanların başka insanları kontrol etmesini ister. Bu noktada, Slayers’taki 1 numaralı oyuncu Kable, kendi özgür iradesini sağlamak için atağa geçer.

4)Oyunbozan Ralph

 • Yönetmen: Rich Moore
 • Türü: 7.7
 • IMDb puanı: Animasyon, Macera ve Komedi

Ralph,bir bilgisayar oyununun kötü karakteridir ve 20 yıldır kötü karakter olmaktan sıkılmıştır. Kötü oyun karakterleri toplantısında bunu diğer kötülere açıklar.Diğer kötüler buna şiddetle karşı çıkarlar ve Ralph'den bu konuyu tekrar düşünmesini isterler.

5) Matrix serisi

 • Yönetmenler: Lana Wachowski, Lilly Wachowski
 • Türü: Bilim kurgu ve aksiyon
 • IMDb puanı: 8,7

Tüm insanların doğduğu andan ölümüne dek bir sanal gerçeklik içerisinde olduğu The Matrix serisi, bu evrenin liderlerine karşı savaşan Neo‘nun maceralarını işliyor. Baskın metaverse temasının yanı sıra bir dolu felsefi soruyu da beraberinde getiren yapım; simülasyon teorisi üzerine yapılmış en başarılı işlerden biri olarak kabul ediliyor. Filmde Neo’ya Keanu Reeves hayat veriyor.

Black Mirror

Metaverse film önerileri verirken, Black Mirror dizisine yer vermemek olmaz. Bir çok bölümünde geleceği distopik olarak anlatan Black Mirror çoğu bölümünde metaverse konusu daha popüler değilken bile benzer teknolojileri bölümlerine. Her bir bölümü ayrı bir film gibi olan Black Mirror'da metaverse keşfetmek için netflix metaverse film olarak izleyebilirsiniz.

1. Striking Vipers – beşinci seri, birinci bölüm


İki arkadaş bir video oyunu oynadılar: Ama bu video oyunu sınırlarını aştı. Bluetooth özellikli yetişkin oyuncaklarının yardımıyla VR kullanıcılarının sanal olarak buluşabileceği ve seks yapabileceği “dokunsal güdümlü sanal bir sosyal alan” olan Viro Playspace ile tanışın. 

2. San Junipero – üçüncü seri, dördüncü bölüm


Bu pastel renkli 80'ler cennetinin aslında yaşlıların onlara gençliklerini hatırlatması için tasarlanmış simüle edilmiş bir gerçeklik olduğu ortaya çıktı. Beş yıl önce, yaşlıların çocukluk evlerini veya düğün mekanlarını tekrar ziyaret etmelerini sağlayan sanal gerçeklik “hatırlama terapisi” ile sosyal izolasyonla mücadele etmesine yardımcı olmak için kurulan bir şirket olan Rendever ile tanışın.

3. Playtest – üçüncü seri, ikinci bölüm


Playtest, bir sinir ağı video oyunu, hatta oyuncuların kişisel korkularını göre her kişiye farklı olarak sunulabiliyor. Henüz mevcut değil, ancak bu, geliştiricilerin bu oyunu deneyip denemediği bilinemez.

4. Nosedive – üçüncü seri, birinci bölüm


İnsanlar, içinde bulundukları her toplumsal etkileşim için birbirlerine 1 ile 5 arasında puan verebildikleri bir ortamda yaşamaktadırlar. Puanını yükseltmeyi kendine amaç edinen Lacie (Bryce Dallas Howard), sosyoekonomik statüsünü etkileyen bu olgu nedeniyle güç anlar yaşayacaktır. 

5. Fifteen Million Merits – birinci seri, ikinci bölüm


Fifteen Million Merits, enerji üretimi için bisikletlerin kullanıldığı ve "merit" adı verilen para biriminin geçerli olduğu bir düzende tanışan Bing (Daniel Kaluuya) ve Abi'nin (Jessica Brown Findlay) kölelik benzeri bu yaşam tarzından kurtulmak için verdikleri savaşımı konu almaktadır.