x
Metaverse Arsa Satın Alma

Metaverse Arsa Satın Alma

Dijital dünya gelişmeye ve popülerleşmeye devam ediyor. Özellikle Facebook‘un son dönemlerde attığı adımların ardından, Metaverse gibi kavramları her geçen gün daha çok duymaya başlıyoruz. Geleceğin kendisi olarak tanımlanan bu teknoloji, ilginç haberlerle de gündeme gelmeye devam ediyor.

Her ne kadar insanlar henüz bu kavramları kafalarında oturtmaya ve ne olduğunu anlamaya çalışsa da bazıları bunu çoktan işe çevirdi bile. NTV‘nin haberine göre, Metaverse‘te sanal arsa satışları patladı. Türkiye‘de 20 binden fazla parsel satıldı. En çok ilgiyi ise İstanbul gördü.

Gelin birlikte metaverse arsa nedir, metaverse arsa nasıl satın alınır, metaverse arsa ne işe yarar, metaverse arsa fiyatları İstanbul, metaverse arsa oyunu gibi konulara açıklık getirelim.

 

Metaverse Arsa Almak

Metaverse arazileri ise Metaverse ekosistemindeki en kazançlı yatırımdır. Zira bu araziler, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi zamanla değer kazanabilen stratejik varlıklardır. Öyle ki insanlar arazileri alıp satabilir veya kiralayabilir. Böylece bu yatırımlarından pasif gelir elde edebilirler.

Her Metaverse, sabit bir boyuta sahip sınırlı sayıda araziden oluşur. Örneğin, Decentraland Metaverse 90.601 (16m x 16m) parselden oluşuyor. Sandbox Metaverse ise 166.464 (96 x 96 adet) araziden oluşuyor. Kullanıcılar, bu arazileri dijital varlıklarla (binalar, araçlar, oyunlar veya her türden 3B nesne) doldurarak inşa edebilir ve bu varlıkları kiralayarak da gelir elde edebilir.

Nasıl ki gerçek dünyada herhangi bir gayrimenkul alırken, değeri ölçütünde maddi bir bedel (para) ödüyorsak sanal evrende de aynı şey geçerli. Ancak bir farkla; zira buradaki maddi bedeller para ile değil, coin'lerle ödeniyor. Bunun için de metaverse arsası alacağınız platformda geçerli bir kripto para birimine ve bu kripto parayı içinde tutacak dijital bir cüzdana ihtiyacınız bulunuyor. Dolayısıyla öncelikli olarak metaverse arazisi satın alacağınız platforma karar vermeniz gerekiyor. Peki metaverse arsa nereden alınır?

Metaverse arsası satan yerler

OVR, The Sandbox ve Decentraland metaverse arsalarının satıldığı en popüler platformlar arasında yer alıyor. Metaverse evreninde arazi satın alabileceğiniz diğer bazı pazar yerleri ise şöyle:

 • Axie Infinity
 • Blocktopia
 • Genesis City
 • nextearth. io
 • Dvision Network
 • myneighboralice
 • Lunacia
 • MatrixWorld Land Sale

 

Metaverse arsa nasıl alınır?

Metaverse arsası satın alacağınız platforma karar verdikten sonra aşağıdaki adımları izleyerek, siz de bu sanal evrende bir arsa sahibi olabilirsiniz.

 1. Metaverse arsası alacağınız platformda alışveriş yapabilmek için dijital bir cüzdana sahip olmalısınız. Bunun için herhangi bir kripto para borsasını kullanabilirsiniz.
 2. Metaverse arazisi almak için seçtiğiniz platformda geçerli coinlerden satın alın. Örneğin; Sandbox'tan metaverse arazisi alacaksanız cüzdanınıza SAND yüklemelisiniz. Bu coinleri Binance gibi herhangi bir kripto para borsasından sıfırdan temin edebileceğiniz gibi elinizde ETH ya da DAI varsa da bunları SAND ile değiştirebilmeniz de mümkün.
 3. Satın aldığınız bu coinleri, metaverse arsası alacağınız platformdaki hesabınıza aktarın.
 4. İlgili platformdan bütçenize ve yatırım getirisine göre bir ada ve parsel seçin.
 5. Seçmiş olduğunuz arsayı elinizdeki coinlerle satın alabilirsiniz.

Güncel metaverse arsa fiyatları

Birçok kişi "metaverse arazi fiyatları ne kadar?" diye merak ediyor. Ancak Metaverse arsa fiyatları satın alınan platforma, arsanın konumuna ve metrekaresine göre değişkenlik gösteriyor. Öyle ki Sandbox platformundaki bir arsa parseli için en ucuz fiyat 14.099 dolara eşdeğer 3.7 Ether iken Decentraland'da ise 13.211 dolara eşdeğer 3.46 Ether olarak kayıtlara geçmektedir.


 

Metaverse arsa fiyatları İstanbul

Metaverse‘te arsa satışı yapan en popüler platformlardan biri olan OVR, şu ana kadar ne kadar arsa sattığını açıkladı. Türkiye’den 20 bin parselden fazla arazi satılırken, en çok ilgiyi çeken şehir ise İstanbul oldu. Şehirde satılan arazi 11 bin parseli geride bıraktı.

Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi Metaverse’te de parselin değeri bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin Bağcılar’da parsel fiyatı ortalama 135 TL iken bu meblağ Beşiktaş gibi semtlerde 500 Türk Lirası’nın üzerine çıkıyor. İstiklal Caddesi gibi popüler yerlerde ise yer kalmadı.

Benzer bir şekilde Boğaz’ın Avrupa yakasında da yer kalmadı. Anadolu yakası’nda ise Kadıköy ve Üsküdar en çok ilgi gören bölgeler oldu. Metaverse üzerinden arsa satın almak için yapmanız gerekenler ise oldukça basit. OVR‘nin sitesine girerek bölge seçmeniz ve orada OVR coin ile ya da sanal kripto cüzdanı ödeme yapmanız gerekiyor.

 

 

DECENTRALAND

Decentraland, tüm sanal blok zinciri dünyalarının (VBW) metaverse projelerinin en büyüğüdür. Decentraland'i benzersiz kılan şey, kullanıcıların alabilmesi ve kullanıcılarına ait olması ve merkezi bir sunucuda çalışmamasıdır. Bunun yerine, tüm içerik, dünya çapında çeşitli bilgisayarlarda çalışan düğümlerde barındırılır ve bu da onu merkezi olmayan hale getirir. Bu, kapatılamayacağı ve blok zincirinde sonsuza kadar var olacağı anlamına gelir.

 

Kuruluş: - 2017

Proje Kurucuları: - Esteban Ordano, Ari Meilich

Proje Liderleri: - Decentraland Topluluğu (DAO Üzerinden)

Finansman: - Ağustos 2017'de 26 Milyon Dolarlık ICO

Ana Grafik Stili: - Animasyon

Ana Odağı: - Oyun

Merkezi olmayan? - Evet

Sanal gerçeklik? - Hayır

Arsa Al ve Sat? - Evet

Arsalara Teklif verme? - Hayır

Zorluk Oluşturma: - Kolay

Sürükle ve Bırak veya Gelişmiş SDK Mobil Hazır mı? - Hayır

Dış bağlantılara izin veriliyor mu? -  Evet

 

THE SANDBOX

2012 mobil oyununun adı "The Sandbox" çünkü kullanıcılara, genellikle "sanal alan modu" olarak bilinen kendi doğrusal olmayan oyunlarını yaratmaları için araçlar sağlıyor. Oyuncu "İlahi çırağı" rolünü üstlenir ve su, toprak, yıldırım, lav, kum, cam gibi kaynakları ve insanlar, vahşi yaşam ve mekanik mekanizmalar gibi daha birçok karmaşık unsuru keşfederek kendi evrenlerini yaratmaya başlar.

Oyuncular, çamur yapmak için su ve kir kullanmak gibi görevlerle ve pil yapmak veya elektrik devresi kurmak gibi zorluklarla karşılaşırlar. Oyuncular, oluşturdukları dünyaları kaydedebilir ve ayrıca bunları genel bir galeriye yükleyebilir.

Mülkiyet, oyunun Voxel tarzı blok zinciri versiyonu için kullanmak üzere Ağustos 2018'de Animoca Brands tarafından satın alındı. Bu, kullanıcıların oyun içi yapımlarından para kazanmasını kolaylaştıracak. Kullanıcılar, Snoop Dogg, Richie Hawtin, Deadmau5 ve The Smurfs dahil olmak üzere araziye sahip promosyon ortaklarıyla sanal arazi parselleri satın alabilir. Mayıs 2019'da Animoca, bu projenin geliştirilmesi için 2,5 milyon dolarlık fon sağladı.

Q3/2019'da Square Enix, B Cryptos ve True Global Ventures, The Sandbox'a 2,01 milyon dolar nakit ve kripto para yatırımı yaptı. Kasım 2021'de SoftBank, The Sandbox'a 93 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Kasım 2021'de Adrian Cheng, The Sandbox metaverse'inde sanal arazi inşa edeceğini duyurdu.

The Sandbox Metaverse'in alfası 29 Kasım 2021'de piyasaya sürüldü.

 

CRYPTOVOXELS

Bölgeye göre Cryptovoxels, tüm sanal blok zinciri dünyalarının (VBW) en küçüğüdür, ancak aynı zamanda, ne kadar büyüyebileceği konusunda belirli bir sınır olmaksızın sürekli genişleyen tek dünyadır.

Tüm sanal blok zinciri dünyaları arasında, CryptoVoxels başlamak ve kurmak için açık ara en kolay olanıdır. Keşfetmek istiyorsanız, basit bir URL tıklaması sizi hiçbir süslü yazılım veya özel donanım gerekmeden doğrudan dünyaya itecektir. Bina, dünyada blokları gerçek zamanlı olarak basitçe sürükleyip bırakarak yapılır.

 

Kuruluş: 2018

Proje Lideri: Ben Nolan

Finansman: Arazi Satışları

Ana Grafik Stili: Vox (MineCraft Stili)

Platformlar Ana Odak: Sanat

Merkezi olmayan? Hayır

Sanal gerçeklik? Evet

Arsa Al ve Sat? Evet

Arsa Teklifini Genişletmeyi mi Planlıyorsunuz? Evet – Adalar ekleniyor

Bina Zorluğu: Kolay – Sürükle ve Bırak

Mobil Hazır mı? Evet

Dış bağlantılara izin veriliyor mu? Evet

 

Kaynak:

https://www.donanimhaber.com/metaverse-arsa-nasil-nereden-alinir-metaverse-arazi-alma-rehberi--143801

https://shiftdelete.net/metaverse-arsa-satisi-basladi