x
Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?

“Metaverse” terimiyle karşılaşmadan sosyal medyada gezinmek neredeyse imkansız hale geldi. Facebook, kendisini Meta olarak yeniden markalaştırma ve bir metaverse oluşturma kararını açıkladığından beri, İnternet, metaverse kavramı ile çalkalandı. Ancak, metaverse'nin anlamı nedir? Terim nereden geldi?

Collins İngilizce sözlüğü, metaverse'yi "üç boyutlu sanal ortamları içeren internetin önerilen bir sürümü" olarak tanımlar. Metaverse son haftalarda ana ilgiyi toplamasına rağmen, konsept bir süredir varlığını sürdürüyor. O halde metaverse tanımını kim buldu?

Yazar Neal Stephenson, 1992'de yayınlanan bilim kurgu romanı “Snow Crash”te “metaverse” terimini ilk kullanan kişidir. Metaverse'i, insanların dijital avatarlarının 3 boyutlu ortamlarda etkileşime girebileceği ve birbirleriyle bağlantı kurabileceği bir dünya olarak hayal etti.

Yaklaşık 30 yıl sonra, Stephenson'ın hayal ettiği evren zamanla gerçek oluyor. Kısaca metaverse, sanal gerçeklik (VR), video, artırılmış gerçeklik (AR) ve karma gerçeklik (MR) dahil olmak üzere bir dizi teknolojiyi günlük yaşamlarımıza uygulayan ve sonunda fiziksel ve dijital dünyaları birleştiren sanal bir dünyadır.

Metaverse’in tanımı, anlamı ve ortaya çıkış hikayesini öğrendiğimize göre bir sonraki bölüme geçelim.

Metaverse örnekleri: Bugün hangi metaverse'ler var?

Meta (eski adıyla Facebook) CEO'su Mark Zuckerberg, metaverse'sinin tam anlamıyla başlayabilmesi için yaklaşık beş ila on yıl süreceğini tahmin ederken, birkaç metaverse zaten var. Hatta bazıları yıllardır var olmuştur.

Şimdiden popüler olanlara bir göz atalım:

Blockchain dışı (merkeziyetsiz olmayan) metaverse’lere; Fortnite, Roblox, Meta örnek verilebilir. Ünlü rapçi Travis Scoot’un Fortnite üzerinden verdiği konser, ve binlerce insanın bilgisayarları üzerinden (ileride belki VR gözlükler ile) konsere katılması metaverse’de olan etkinlikler için iyi bir örnek olabilir.

Blockchain (merkeziyetsiz, bir sahibi olmayan) metaverse’lerine; Decentraland, Somnium, Sandbox örnek verilebilir. 

Metaverse Üyelik

Facebook metaverse (Horizonworlds) Decentraland, Somnium, Sandbox gibi metaverse projelerine kripto cüzdanlarınızla üye olabilirsiniz. Kripto cüzdanların burada önemi büyük çünkü metaverse coin ve ya metaverse token kazanabileceğiniz gibi oyunlar içinde harcamalarda gerçekleştirebiliyorsunuz bu otomatik olarak sisteme girdiğiniz kripto cüzdanınızdaki bakiyenizle yapılıyor. Harcayacağınız coin ve ya tokenlar ile metaverse ürünleri alınabilir yani metaverse avatar, avatarınıza aksesuarlar alıp satabilirsiniz.

Metaverse sadece kendi başına bir teknoloji değildir. Aynı zamanda blockchain teknolojisinin bir diğer nimetleri NFT ve kripto paralar ile de entegre olabilir.

NFT’ler ve metaverse arasındaki ilişki nedir ?

NFT'ler, insanların dijital varlıkların tam mülkiyetine sahip olmalarını sağladı. Bu, Metaverse'deki her katılımcı için anahtar olacaktır, çünkü her biri kendi avatarına veya karakterine sahip olabilir. Dahası, kendi kişiselleştirilmiş mülklerini açıp sahip olabilirler: bir doktor muayenehanesi ve hastalar için bekleme odası, arkadaşları ağırlayacak bir ev, bir etkinlik odası, restoran, otel veya kumarhane olabilir, olasılıklar sonsuzdur.

Bu, sadece gayrimenkulde değil, ticaret, eğlence ve eğitimde de kolayca bütün bir ekonomi yaratabilir.

Avatarlar bir sanat galerisini ziyaret edebilir ve orada satışta olan NFT sanat eserlerini satın alabilir;

Tatilciler Metaverse'in Vegas'ını ziyaret edebilir ve Metaverse kriptosunu harcayabilir veya kazanabilir; veya bireyler bir oteli ziyaret edebilir ve kalabilirler.

Bütün bunlar mümkün olabilir ve bunların hepsi bir gelir getirebilir. Sadece bu değil, aynı zamanda istihdam yaratabilir: Metaverse tiyatrolarının sanal aktörlere ihtiyacı var, otellerin hamallara ihtiyacı var ve kumarhanelerin garsonlara ihtiyacı var, bunlardan sadece birkaçı.

Kripto paralar ve metaverse arasındaki ilişki nedir?

Birçok Metaverse etkinliği bir para birimi gerektirir, bu da Metaverse kriptosuna ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir. Metaverse içindeki her dünyanın, Metaverse genelinde kullanılabilen veya Metaverse kriptosu ile değiştirilebilen kendi para birimi olması muhtemeldir.

Her geçen gün ünlü isimlerin, şirketlerin metaverse alanına olan ilgileri ve marka başvuruları artarak devam ediyor. Steve Aoki, Snopp Dogg, Nike, Ferrari, Nintendo, Victoria’s Secret, Samsung ve saymakla bitmeyecek olan bu listeye, ünlü markalar metaverse’deki yerini bugünlerden alıyor.

Metaverse’ün bu ünlü isim ve şirketlerle harmanlanması, bu teknolojiye bambaşka boyutlar katabilecek nitelikte olduğu aşikar.

Metaverse Arsa Satın Alma

Dijital dünya gelişmeye ve popülerleşmeye devam ediyor. Özellikler Facebook‘un son dönemlerde attığı adımların ardından, Metaverse gibi kavramları her geçen gün daha çok duymaya başlıyoruz. Geleceğin kendisi olarak tanımlanan bu teknoloji, ilginç haberlerle de gündeme gelmeye devam ediyor. Daha detaylı Metaverse arsa satın alma konusunu incelemek istiyorsanız tıklayabilirsiniz.

Her ne kadar insanlar henüz bu kavramları kafalarında oturtmaya ve ne olduğunu anlamaya çalışsa da bazıları bunu çoktan işe çevirdi bile. NTV‘nin haberine göre, Metaverse‘te sanal arsa satışları patladı. Türkiye‘de 20 binden fazla parsel satıldı. En çok ilgiyi ise İstanbul gördü.

İstanbul, Metaverse arsa satışlarında bir numara

Metaverse‘te arsa satışı yapan en popüler platformlardan biri olan OVR, şu ana kadar ne kadar arsa sattığını açıkladı. Türkiye’den 20 bin parselden fazla arazi satılırken, en çok ilgiyi çeken şehir ise İstanbul oldu. Şehirde satılan arazi 11 bin parseli geride bıraktı.

Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi Metaverse’te de parselin değeri bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin Bağcılar’da parsel fiyatı ortalama 135 TL iken bu meblağ Beşiktaş gibi semtlerde 500 Türk Lirası’nın üzerine çıkıyor. İstiklal Caddesi gibi popüler yerlerde ise yer kalmadı.

Benzer bir şekilde Boğaz’ın Avrupa yakasında da yer kalmadı. Anadolu yakası’nda ise Kadıköy ve Üsküdar en çok ilgi gören bölgeler oldu. Metaverse üzerinden arsa satın almak için yapmanız gerekenler ise oldukça basit. OVR‘nin sitesine girerek bölge seçmeniz ve orada OVR coin ile ya da sanal kripto cüzdanı ödeme yapmanız gerekiyor.

 

Youtube kanalımızdaki video ile de metaverse teknolojisini keşfedebilirsiniz.

SONUÇ

Metaverse, insanları sanal bir dünyada birbirine yaklaştırmak için heyecan verici bir fırsat sunuyor. Belki de yıllarca yaptığımız alışkanlıklarımızın (iş, eğitim, eğlence, konser) yapılış tarzını değiştirecek, bazı imkansızlıklara imkan tanıyacak. Tabi ki bir konseri gerçekten deneyimlemek daha iyi olabilir, ama taktığımız bir gözlükle kendimizi bir anda Travis Scoot konserinde bulmak veya Real Madrid-Barcelona maçını sanki statta gibi izleme ihtimali de heyecan vereceğe benziyor.

 

 

Kaynak:

https://nftevening.com/metaverse-meaning-what-the-metaverse-is-and-why-you-should

care/https://phemex.com/academy/what-is-the-metaverse-crypto

https://www.youtube.com/watch?v=Uvufun6xer8

https://shiftdelete.net/metaverse-arsa-satisi-basladi