x
NFT Fotoğraf Nedir?

NFT Fotoğraf Nedir?

Son aylarda NFT'ler hakkında çok fazla haber ve konuşma oldu ve bazı NFT fotoğrafları yüksek meblağlara satıyor gibi görünüyor. Bu gelişmeler ise NFT nedir ? NFT nasıl üretilir ? NFT nasıl yapılır ve satılır ? Gibi soruları da beraberinde getirdi. Gelin bu soruları birlikte yanıtlayalım.

NFT'ler, yeni bir güven, güvenlik ve kontrol düzeyi oluşturarak fotoğrafçılara şunlar gibi ek faydalar sağlar:

Aracısız her satışta garantili ödemeler
Her iki taraf için anında ve güvenli ödeme
Her fotoğraf için kullanım koşullarını belirleme
Merkezi olmayan pazar yerleri aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaşma
Ayrıca, satılan NFT fotoğrafınızın değerine ve faydasına bağlı olarak fotoğrafları için daha yüksek ücret alma fırsatına da sahipler. Örneğin Cem Yılmaz sattığı NFT'lerin alıcılarına ömür boyu gösterilerine bedava gelme gibi faydalar sunmuştu.

Peki NFT'lerin fotoğrafçılar açısından ne gibi faydaları vardır?

Yasal Haklar
Normalde, ticarileştirmek istediğiniz bir fotoğrafınız varsa, onun telif haklarını alırsınız. Bu, fotoğrafın hakları ve kullanımı konusunda bir miktar güvenceye sahip olmanızı sağlar ve kimse sizden açıkça izin almadan fotoğraflarınızı kullanamaz.

NFT'ler ise, telif alma işinin benzerini dijital dünyaya uyarlanmış hali gibi çalışır. Dijital dünyada, belirli hükümet kuralları yoktur, ancak blok zincir teknolojisi tarafından sağlanan merkezi olmayan bir platform vardır. Blok zincir teknolojisi sayesinde sizin NFT formatında sattığınız fotoğraflarınızın, dijital dünyada veya blokzincir kayıtlarında bu fotoğrafın telif haklarının sizde olduğunu gözükebilir.

Arz-Talep
NFT'lere bakış açısının bir başka yolu, harika fotoğrafınızı çektiğinizi ve bunun sadece iki adet dijital baskısını ürettiğinizi hayal etmektir. Şimdi onları satmak istiyorsunuz ama sadece iki tane satacağınız için, oluşan bir kıtlık var. Bu, yüksek talep olması durumunda sınırlı sayıda olduğu için dijital baskılarınızın değerini artırabilir. Fotoğraflarınız istisnai ve nadir ise, alıcı daha yüksek bir meblağ ödemeye razı olacaktır. Kıt bir ürüne sahip olarak, alıcılar onu büyük bir değere satabilecekleri veya sınırlı sayıda orijinal kopyaya sahip oldukları için övünebilecekleri için, kendileri için elde etmeye istekli olabilirler.

Fotoğrafçı daha sonra onu açık artırmaya çıkarabilir ve çalışmaları için mümkün olan en yüksek fiyatı alabilir. NFT'leri kullanarak fotoğrafçılar, fotoğrafların sınırlı baskılarını oluşturabilir ve bunları NFT ağlarında satışa sunabilir. Fotoğraflar NFT olarak basıldıktan sonra, her birinin blok zincirinde yayınlanan ve kayıtlı benzersiz bir tokeni olacaktır.

Artık NFT'lerin sahipliğinin ve gerçekliğinin ayrıntıları, blok zincirine erişen herkes tarafından doğrulanabilir. Bu, doğrulamanın herhangi bir yerden yapılabileceği ve fotoğrafçının işi herhangi bir yerden satabileceği için fotoğrafçıya yarar sağlar.

Bu fotoğraf kaç kez satılacak olursa olsun, bütün işlemler aynı anda hem güvenli hem de şeffaftır. Böylece blok zinciri, işin gerçekliğini doğrulamak için kullanılabilecek merkezi olmayan bir sanal defter haline gelir. Ayrıca tüm işlemleri verimli bir şekilde kaydeder ve işlemlerin güncel bir sürümünü tutar.

NFT açılımı olan Non-Fungible Token'deki Non-Fungible, kullandığımız para birimlerinin aksine değiştirilemez (100 TL = 5 adet 20 TL ile değiştirilebilir) veya kopyalanamaz anlamına gelir.

NFT'ler hakkında daha da güzel olan bir başka şey ise ikincil satışlardan komisyon almaktır. Yani, fotoğraflarınızı alan bir başkasının satışından kâr etmiş olursunuz. Ödeme için beklemeye gerek yok. Aslında, hiçbir şeyi takip etmeye hiç gerek yok. İşlem yapıldığında ödeme otomatik olarak gelecektir. NFT'lerde belirlenen akıllı sözleşmeler, sözleşmenin uygulanmasını sağlayacaktır.

Peki NFT fotoğraf hangi adımlarla satılabilir? NFT nasıl satılır?

NFT Fotoğraf Oluşturma
Şimdi, çeşitli platformları kullanarak fotoğrafçılığınızdan NFT'leri nasıl oluşturabileceğinizi konuşacağız.

NFT fotoğrafı mintlemeye başlamak için dijital bir cüzdan kullanmanız gerekecek. Hangi pazar yerlerinde olmak istediğinize karar vermek, hangi kripto para birimini satın almanız gerektiğini ve ne tür bir cüzdana ihtiyacınız olduğunu belirleyecektir. Örneğin, Ethereum için en popüler kripto cüzdanlarından biri Metamask'dir. Bu kripto cüzdanlar sayesinde Opensea, Rarible gibi NFT platformlarına 'connect wallet' seçeneği üzerinden cüzdanınızı bağlayıp geri kalan işlemlerinizi yapacaksınız.Ayrıca NFT platformuna bağlandıktan sonra bazı işlemler içinse kripto cüzdanınıza para yüklemeniz gerekebilir. Bu yazımızda kripto cüzdanınıza nasıl para yükleyebileceğinizi anlatmıştık.

NFT oluşturmak (mintlemek)
Fotoğraflarınızı mintlemek için Mintable, OpenSea, Rarible ve SuperRare gibi birden fazla pazaryerini kullanabilir, çalışmalarınızı herkese açık hale getirebilirsiniz. Bu gibi platformlarda fotoğraflarınızı yükleyebilir ve kategoriler oluşturabilirsiniz, ayrıca fotoğraflarınızın özelliklerine de siz karar verirsiniz. Seçtiğiniz platformlarda fotoğrafınızı mintlemek için yönergeleri göreceksiniz. Örneğin Opensea'de create butonundan NFT'nizi mintleyebilirsiniz.

Pazar yerinizi seçtikten ve NFT'nizi mintledikten sonra, tüm dünyanın görmesi için onu satışa sunma olanağına sahip olacaksınız.

NFT Fotoğrafınızı Satmak
Fotoğraflarınızı mintledikten sonra, NFT'nizi satışa çıkarmanın zamanı geldi. Peki, yeni mintlenmiş NFT fotoğraf satılık olarak nasıl yayınlanır?

NFT fotoğraf satmak ise birkaç adımda gerçekleştirilebilir.

1-NFT pazaryerinizi seçin
2-NFT fiyatınıza karar verin
3-NFT fotoğrafçılığınız için bir hedef kitle oluşturun ve sosyal medyada pazarlamasını yapın

Bu adımları başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra NFT fotoğrafınızı satışı için hazırsınız demektir.

 

 

Kaynak: https://cyberscrilla.com/how-photographers-can-benefit-from-nfts/#3