x
NFT Koleksiyon Nedir?

NFT Koleksiyon Nedir?

2021 yılında patlama yaşayan NFT'ler tüm dünyayı sarmış durumda. Peki benzer NFT'lerin bir araya gelmesiyle oluşan NFT koleksiyonu nedir ? Gelin bu soruya yanıt bulalım.

NFT koleksiyonu nedir sorusunu cevaplamak için öncelikle NFT nedir sorusunu cevaplamamız lazım.

NFT nedir ?

NFT, kripto para teknolojilerini kullanarak 2015 yılında ortaya çıkan ve dünyada giderek popüler hale gelen Non-Fungible Tokens, yani takas edilemez jetonlar anlamına geliyor. Dijital sanat eserlerini ve koleksiyon ürünlerini tescil edilebilir ve satılabilir varlıklar haline getiren NFT, blok zinciri teknolojisiyle kayıt altında tutulan dijital sertifikalar olarak kullanılıyorlar.

NFT açılımı olan Non-Fungible Token'deki Non-Fungible, kullandığımız para birimlerinin aksine değiştirilemez (100 TL = 5 adet 20 TL ile değiştirilebilir) veya kopyalanamaz anlamına gelir.

NFT koleksiyon nedir ? 

NFT koleksiyonu ise onlarca,yüzlerce hatta binlerce NFT'nin bir araya gelip bir koleksiyon oluşturmasıdır. Tabi bu koleksiyonlarda her bir NFT birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

Örneğin en popüler NFT koleksiyonlarından birisi olan ve 10.000 farklı NFT'den oluşan Bored Ape Yatch Club'un 1859. ve 1957. NFT'lerini incelediğimizde birisinin arka planının turuncu diğerinin mavi, birisinin kafasında halka diğerinin fes gibi farklar görüyoruz. Koleksiyonlardaki bazı NFT'lerin diğer NFT'lerden daha pahalı olması da aslında bu sebeptendir. Yani aynı koleksiyondaki bazı NFT'lerin özelliklerin diğerlerinden daha nadir olması. Tabi koleksiyonun kendisinin para etmesi burdaki önemli noktadır çünkü aldığınız koleksiyon pek bir para etmiyorsa en nadir NFT'nin sizde olması pek bir anlam ifade etmez.

Ayrıca, her NFT koleksiyonu aynı değildir. Bazıları sadece basit bir resimden ibaret olup tamamen hype üzerine holderlarına para kazandırırken bazıları ise koleksiyon sahiplerine belirli faydalar sağlar. Buna NFT dünyasında utility denir ve NFT dünyasındaki en önemli kavramlardan birisidir. Örneğin Bored Ape Yatch Club NFT'si, koleksiyonunun sahiplerine geçtiğimiz günlerde çıkardığı tokeni olan Ape Coin'den 10.000 adet verdi. Ape coinin güncel fiyatının 12 $ olduğunu düşündüğümüzde bütün holderlarına güzel bir jest yaptığı ortada. Bir başka örnek ise bir Cyberkongz'dan verilebilir. Eğer Cyberkongz NFT'si sahibiyseniz her gün koleksiyonun çıkardığı token olan ve tanesi 6 dolar olan Banana'dan 10 adet kazanarak NFT sahibi olduğunuz için adeta pasif gelir elde edersiniz. Bu sayede sadece bir NFT'niz olmamış olur.

    

Peki bir koleksiyonu incelerken gördüğümüz Floor price, volume trade, owners gibi kavramlar tam olarak ne anlama geliyor?

Tekrardan Bored Ape Yacht Club örneğinden gidecek olursak, bu koleksiyonun 10.000 adet NFT'si ve bu 10.000 NFT'nin 6.400 sahibi olduğunu görüyoruz. Owners kavramı bundan başka bir şey değil. Floor price ise, o koleksiyonun en düşük NFT'sinin fiyatıdır. Yukarıdaki örnekte eğer bir Bored Ape NFT sahibi olmak istiyorsanız en az 109.5 ETH ödemeniz gerek anlamına gelir bu da yaklaşık olarak 330.000 $ demektir. Tabi floor fiyatı her zaman değişiklik gösterir şu an için 109.5 olan floor fiyat ileride daha az veya daha fazla olabilir. Volume Traded kısmı ise şu ana kadar bu koleksiyonda olan alım-satım işlemlerinin hacmini gösterir. Yani Bored Ape çıktığı ilk günden bu yana 491.000 ETH değerinde bir ticaret hacmi oluşmuş yani yaklaşık 1.473.000.000 $. 

NFT koleksiyonlarına nereden sahip olabiliriz ? NFT nasıl satılır ?

Şimdi ise NFT nereden alınır?  NFT nasıl satılır ? gibi soruları yanıtlayalım. Bu NFT koleksiyonlarını almak ve satmak için için Opensea, Rarible, Looksrare, Magic Eden, Kalao gibi NFT pazar yerleri kullanılır. Bu pazar yerlerinden en popüleri şu an için Opensea'dir. Özellikle Opensea geçtiğimiz günlerde platformunda Solana NFT'lerini de desteklemeye başlayarak devrim yaratmıştır çünkü bu sayede bir platformda hem Ethereum hem de Solana altyapılı NFT'leri destekleyen ilk platform olmuştur. Benzer hamlenin ilerleyen günlerde Rarible platformunda gelmesi bekleniyor. Bunun dışında Sadece Solana tabanlı Magic Eden, Avax tabanlı Kalao gibi pazar yerleri de popülerliğini koruyor.

Eğer NFT almak veya satmak istiyorsanız bu gibi sitelerin web sitesine kripto cüzdanınızı bağlayıp NFT alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.