x
NFT Nasıl Üretilir?

NFT Nasıl Üretilir?

Son dönemde herkesin merak ettiği konulardan birisi de, NFT kavramı. Non Fungible Token ya da Türkçe’deki karşılığı ile Değiştirilemez Token olarak ifade edilen NFT’ler diğer kripto paraların aksine takas edilemiyor. NFT haline getirilen herhangi bir fotoğrafın / eserin milyonlarca dolar karşılığında alıcı bulması sonrasında NFT nedir? NFT nasıl yapılır? sorguları arama motorlarında adeta tavan yaptı.

NFT ne kadar popüler oldu? sorusunu rakamlar ile anlatmak gerekirse: 2020 yılının ilk yarısında 12,1 milyon euro olan NFT işlem hacmi, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 9,4 milyar euro seviyesine çıktı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan kar fırtınasında çekilen bir fotoğraf, NFT haline getirilerek Open Sea’de satışa çıkarıldı ve 863 dolar karşılığında alıcı buldu.

Bugüne kadar yapılan satın alma işlemlerine baktığımızda, 863 dolar adeta devede kulak. Tek bir NFT eserine milyonlarca dolar ödendiğini defalarca gördük.

NFT nedir?

Tam adıyla Non-Fungible Token olan NFT, karşılıksız token anlamına gelir; bu, temel olarak, yalnızca size ait olan, türünün tek örneği bir dijital varlık olduğunu gösteriyor. Hem finans hem de sanat dünyasında popüler hale gelen NFT, dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcıdır.

NFT teknolojisi, müzik, oyun, film ve benzeri sanat eserlerinin değiştirilmesini ya da taklit edilmesini zorlaştırması bakımından daha da popüler bir hale geldi. Blok zincirindeki bir para birimini ifade eden token, Ethereum ya da Bitcoin gibi kripto para birimlerinde takas edilebilirken NFT Coin edilemez. Çünkü NFT, kopyalanması mümkün olmayan dijital bir imzaya sahiptir.

Nasıl NFT Üretilir?

Artık NFT oluşturmaya hazır olduğunuza göre, ilk NFT varlığınızı nasıl ve nerede oluşturacağınıza dair fikir verecek bazı faktörlerden bahsedelim. Aklınızın bir köşesinde tutmanız gereken ilk unsur, birçok blockchain ağının NFT token standardını desteklediği olmalı. Liste şu şekilde:

  • Ethereum

  • Binance Smart Chain

  • Flow by Dapper Labs

  • Tezos

  • Cosmos

  • EOS

  • WAX

Yukarıda listelediğimiz blockchain ağlarının herhangi birinde NFT ürettiğinizde başka bir blockchain ağına taşımanız veya satmanız muhtemelen imkansız olacaktır. Bu yüzden karar vermeden önce NFT ekosistemindeki tüm blockchain ağlarının artı ve eksilerini araştırmaya zaman ayırın. Rehberimizde Ethereum üzerinde NFT üretme (mint) sürecini inceleyeceğiz.

Güncel verilere göre Ethereum, popüler NFT merkezi konumunda. İşlem ücretleri konusunda daha makul bir seçenek olan Binance Smart Chain, Ethereum'un hemen ardından geliyor. Bir başka deyişle Ethereum ve Binance Smart Chain, NFT ekosistemindeki en büyük pazarları barındırıyor ve NFT alıcılarına daha fazla seçenek sunuyor.

Seçtiğiniz blockchain ağının, seçebileceğiniz NFT pazar yeri türlerini belirleyeceğini unutmayın. Ethereum blockchain ağı üzerinden OpenSeaRarible ve Mintable gibi isimlerin dahil olduğu zengin NFT platformları listesine erişebilirsiniz. Öte yandan Binance Smart Chain üzerinden özel NFT pazar yerleri olan BakerySwapJuggerworld ve Treasureland platformlarına ulaşabilirsiniz.

Ethereum'da NFT Nasıl Üretilir? 

Ethereum ağında NFT oluşturmak çok kolay. Tek ihtiyacınız olan, NFT destekleyen bir Ethereum cüzdanı ve Ethereum tabanlı NFT pazar yeri hesabı. NFT uyumlu cüzdanlar arasında Metamask, Trust Wallet ve Coinbase yer alıyor. 

Bu sürecin OpenSea üzerinde nasıl çalıştığını açıklayacağız ve cüzdan sağlayıcısı olarak MetaMask yazılımını kullanacağız. OpenSea platformuna girmeden önce bir Ethereum adresi veya cüzdanı oluşturmuş olmanız gerektiğini unutmayın.

Son Düşünceler 

Gördüğünüz üzere NFT basmak, neredeyse hesap oluşturmak ve eBay üzerine ürün yüklemek kadar kolay. Bu rehberde vurguladığımız adımlar, destekledikleri blockchain ağlarından bağımsız olarak diğer popüler NFT piyasaları tarafından da en sık kullanılan prosedürleri özetliyor. Haydi NFT üretelim!

 

Kaynak: https://coinmarketcap.com/alexandria/tr/article/how-to-mint-an-nft