x
2022 Öne Çıkan NFT Oyunları Nelerdir?

2022 Öne Çıkan NFT Oyunları Nelerdir?

NFT dünyasının parçalarından birisi olan P2E (play-to-earn) yani oynadıkça kazan oyunları gün geçtikçe popülerleşiyor. Peki bu NFT oyunları nedir ? Nasıl satılır? Gelin beraber inceleyelim.

Bored Ape Yatch Club, CryptoPunks, Azuki gibi NFT koleksiyonları popülerleşmesiyle oyun sektörü de NFT dünyasıyla entegre olmaya başladı. Bu sayede, NFT'lerin oyun içindeki karakterlerin, ürünlerin ve alınıp satılabilir diğer öğelerin temsilleri olarak kullanılabilmesini sağladı. 

Öncelikle şu soruları cevaplayalım. NFT nedir ? NFT nasıl yapılır ?

NFT nedir?

NFT, karşılıksız token anlamına gelmektedir. Bunun anlamı, temel olarak, yalnızca size ait olan, türünün tek örneği bir dijital varlık olmasıdır. Hem finans hem de sanat dünyasında popüler hale gelen NFT, dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir kanıt rolünü üstlenir.

Aslında NFT yani Non-fungible Token, popüler kripto borsalarda duyduğumuz tokenler olan Shiba, Doge gibi bir tokendir. Ama bunlardan farkı NFT'lerin non-fungible yani değiştirilemez,takas edilemez olmasıdır ama kripto borsalarda gördüğümüz tokenler değiştirilebilirdir. Örneğin Shiba tokenlerinizi Doge ile değiştirebilirsiniz.

NFT açılımı olan Non-Fungible Token'deki Non-Fungible, kullandığımız para birimlerinin aksine değiştirilemez (100 TL = 5 adet 20 TL ile değiştirilebilir) veya kopyalanamaz anlamına gelir.

NFT nasıl yapılır?

NFT, sanat gibi benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebilen bir blok zincirinde depolanan bir tokendir. Bir sanatçı, bir eseri temsil eden NFT'yi satabilse de, sanatçı eserin telif hakkını elinde tutabilir ve aynı çalışmanın daha fazla NFT'sini yaratabilir. NFT'nin alıcısı işe özel erişim elde etmez, aynı zamanda alıcı "orijinal" dijital dosyanın mülkiyetinide elde etmez. Eğer bir NFT oluşturmak istiyorsanız Opensea, Rarible gibi NFT platformından oluşturma seçeneğini bularak rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Tabi önemli olan kısım bunun oluşturulmasından çok satılması.

Kazanmak için oyna (P2E) NFT oyunları nedir?

NFT oyunları, kullanıcılara oyun oynayarak bir gelir akışı elde etme şansı verir. Bir oyuncu genellikle tokenlarla bazen de NFT'lerle ödüllendirilir ve ne kadar uzun süre oynarsa o kadar çok kazanır. Kazanılan tokenlara çoğu zaman oyun içi yaratım süreçlerinde ihtiyaç duyulur.

Axie Infinity, en tanınmış p2e oyunlarından birisidir. Oyun, üç Axie satın almayı içeren bir başlangıç yatırımı gerektirir veya başka bir oyuncudan da destek amaçlı alınabilir. Oyunda görevleri ve yarışmaları tamamladıkça borsalarda alınıp satılabilen bir Smooth Love Potion (SLP) tokeni kazanabilirsiniz.

NFT oyunları nasıl para kazandırır?

Bir NFT oyunu oynayarak kazanabileceğiniz para miktarı oyunun mekanizmasına ve piyasa talebine bağlıdır. Kazandığınız para, oyunda kazanılan NFT'lere ya da kripto paralara değer veren diğer kullanıcılardan gelir. Ürünlerinizi nakde çevirmek için bir piyasada, borsada ya da müzayede evinde satmanız gerekir. NFT oyunlarında değer ya NFT'den ya da tokenın koleksiyonluk olmasından ve oyun içi kullanımından gelir. Bu iki etmen spekülasyona da yol açar.

Popüler NFT oyunları

Peki popüler olan NFT oyunları hangileridir? Bu oyunlardan bazıları daha geleneksel bir video oyunu deneyimi sunarken bazılarının da başlıca dayanak noktası NFT'lerin veya tokenlerin kazanılmasıdır. 

Axie Infinity

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi Axie Infinity, koleksiyonluk yaratıklar ve savaşlarla Pokemon'a benzer bir modele sahiptir. Axie Infinity, Ethereum blockchaini üzerinde yer alır ve kullanıcılara Smooth Love Potion (SLP), Axie ve Axie Infinity Shard (AXS) alım satımı yaparak gelir elde etme şansı sunar. Hem SLP hem de AXS Binance üzerinde alınıp satılabilir.

Sorare

Sorare, gerçek dünyadan koleksiyonluk, alınıp satılabilir futbol oyuncuları içeren bir fantazi futbol oyunudur. Yeni başlayan oyuncular için ücretsiz kartları kullanarak ya da tokenlaştırılmış kartları satın alarak beş oyuncudan oluşan bir futbol takımı oluşturursunuz. Seviye atlamak üzere, kazandığınız her oyun, attığınız her gol ve tamamladığınız diğer tüm etkinlikler için puan kazanırsınız.

Gods Unchained

Ethereum üzerinde yer alan Gods Unchained, Magic The Gathering ve Hearthstone'a benzeyen takas edilebilir bir NFT kart oyunudur. Oyuncular diğer oyuncularla savaşmak için farklı güç ve özelliklere sahip desteler oluşturur. Kazandıkça, kullanmak ya da satmak üzere oyun içi öğeler bulursunuz. Sıralamalı oyunları kazanırsanız, güçlü NFT kartları oluşturmanıza imkan tanıyan Flux'lardan kazanmaya başlayabilirsiniz. Daha sonra bunları satarak kârınızı alabilir ya da kazandıklarınızla yeni kartlara yatırım yapabilir ve süreci devam ettirebilirsiniz.

Nba Top Shot

Yukardıkaki Sorare örneğinin bir benzeri olarak ise NBA Top Shot verilebilir. NBA Top Shot, blokzincir üstünde çalışan NBA'in resmi projesidir. Kısaca NBA'in klasik oyuncu kartlarının dijital hali olarak özetlenebilir. Aynı Sorare örneğindeki gibi burada da kart açılımı yapıp satışlar gerçekleştirebilirsiniz.

Sandbox

Sandbox, blokzincir teknolojisinin, oyun dünyasına entegre olmasını sağlamak amacıyla oluşturulan bir nft metaverse oyunudur.. Token’i SAND “play-to-earn” modelinin tokenidir. Oyuncular, Sandbox’ta kendi yarattıkları blokzincir tabanlı karakterlerle oyun evrenin içinde yer alıyorlar.